A település református lakossága mind a mai napig őrzi ennek az örökségét. A Szigetszentmiklós óvárosában levő református református templomban talán a világon egyedülálló módon egy stilizált ikonosztáz áll emléket állítva a keleti szertartású ősöknek.
Látogatóink a Csepel Autógyár Gyártmánymúzeuma után ennek a templomnak a megtekintésével kezdték a városunkban a kulturális sétát, melyen a szigetszentmiklósi egyházközségünk parókusa kísérte végig a vendégeket. A város és a templom történetéről Dr. Szalkay László tiszteletes úr beszélt. Tőle tudhatták meg a résztvevők, hogy a templom melletti közösségi ház építése során meg is találták az első templom, vagy templomok alapjait.
A keleti keresztény hagyományok továbbélése bemutatásának következő állomása az Árpádházi Szent Piroska Görögkatolikus templom megtekintése volt.
Ezt követően a városban élő többségében orthodox vallású bolgároknak emléket állító kutat tekintette meg a társaság.
A következő állomás a szent Miklós Görögkeleti Egyházközségünk meglátogatása volt, akol a résztvevők megismerkedhettek az orthodoxia jelenével is.

Ebéd után a tájházat és az Ádám Jenő emlékházat tekintették meg a társaság tagjai, akiről tudni kell, hogy a magyar énekkultúra kimagasló alakja volt, a ma Kodály módszernek nevezett technikát valójában ő dolgozta ki.